I Edycja Akcji Warto być dobrym zakończona!
Dodane przez MariuszS dnia Lipiec 02 2012 22:02:16

Gołdapskie Liceum zakończyło I edycję akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Dzieci z 1500 szkół w całej Polsce brały udział w konkursie na dobre uczynki. Laureaci akcji z każdej placówki otrzymali rower górski marki KROSS.


Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne oraz wolontariat. Głównym elementem akcji był konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Nasza młodzież konkurowała w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.


Akcję, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku Stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy przeprowadzono go w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, pakiet multimedialny do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł.


W tegorocznej edycji Akcji wzięło udział w naszym Liceum siedmiu uczniów, którzy wywiązali się z zaplanowanych przez siebie zadań. Są to Angelika Jabłońska (kl.1a), Adrianna Dzienis (kl.1d), Ewa M. Sidor (kl.2a), Elżbieta Dąbrowska (kl.2d), Michał Faliński (kl.2e), Dagmara Chałupa (kl.3c) i Martyna Kacynel (kl.3e). Na podstawie wspólnej decyzji komisji szkolnej oraz uczestników konkursu nagrodę główną – rower górski marki KROSS otrzymała Martyna Kacynel.


Akcja „Warto być dobrym" w tym roku szkolnym niestety nie przyczyniła się do znaczącego wzrostu zainteresowania tematyką społeczną w naszej szkole. Liczba uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, wydaje znikoma. Cele i założenia Akcji zyskały uznanie wśród nauczycieli. Zarazem jej wyniki wykazały konieczność dalszej pracy w kierunku kształtowania prospołecznych postaw naszej młodzieży.


Stowarzyszenie ,,Przyjazna Szkoła" jest największą organizacją pozarządowa działającą w sektorze edukacji w Polsce. Swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i prawie 8000 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.Marek Milewski, szkolny koordynator Akcji


Treść rozszerzona